O Stowarzyszeniu

Polski Komitet Pomocy Społecznej – Lubuski Zarząd Wojewódzki
Działalność
Celem PKPS jest dobrowolne i bezinteresowne niesienie pomocy osobom i rodzinom, które z różnych przyczyn niezdolne są do rozwiązywania swych życiowych problemów, w szczególności ludziom starszym, niepełnosprawnym, chorym, samotnym, zagrożonych demoralizacją, rodzinom pozbawionym środków do życia, ubogim i bezradnym.
Celem PKPS jest także kształtowanie postaw społecznych sprzyjających bezpośredniemu uczestnictwu w działaniach na rzecz osób potrzebujących pomocy, bądź wspieranie takich działań. Powyższe cele Stowarzyszenie realizuje przy pomocy środków finansowych pozyskiwanych od osób fizycznych i prawnych oraz organizacji krajowych i zagranicznych. Sfera pomocowej aktywności PKPS jest bardzo rozległa, obejmuje wiele środowisk i grup społecznych oraz osób fizycznych.
Zakres i skala pomocy systematycznie się poszerzają. Do 1990 r. w kręgu zainteresowania PKPS byli ludzie w podeszłym wieku, chorzy i do nich głównie kierowana była pomoc. Od 1991 r. pomocą objęto również rodziny będące w trudnej sytuacji, dzieci i młodzież z rodzin niewydolnych wychowawczo oraz ubogich. Następna grupa objęta działalnością to osoby niepełnosprawne i od 1994 r. – bezdomni

Prowadzone działania Polski Komitet Pomocy Społecznej realizuje statutowe cele poprzez:
• Organizowanie usług opiekuńczych w (domach) mieszkaniach podopiecznych;
• Organizowanie i prowadzenie dożywiania;
• Organizowanie różnorodnych form wypoczynku dla podopiecznych;
• Udzielanie pomocy rzeczowej i, w miarę posiadanych środków finansowej;
• Prowadzenie poradnictwa prawnego i pomocy prawnej;
• Świadczenie pomocy osobom bezdomnym i bezrobotnym;
• Świadczenie pomocy osobom niepełnosprawnym w zakresie rehabilitacji zdrowotnej, społecznej i zawodowej;
• Udzielanie pomocy osobom dotkniętym klęskami żywiołowymi i ekologicznymi;
• Prowadzimy Kluby Seniora, stołówki, punkty charytatywne z odzieżą, itp.;
• Prowadzimy świetlice i inne placówki opiekuńcze i opiekuńczo-wychowawcze;
• Prowadzimy różnorodną w formie działalność edukacyjną i szkoleniową;
• Współpracujemy z innymi organizacjami charytatywnymi w Polsce i w UE.